leer
www.vize.com.tr www.vize.com.tr www.vize.com.tr
www.vize.com.tr
Anasayfa arrow Haberler arrow BELEDİYE BAŞKANI SELÇUK YILMAZ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
Erfurt live Header10 Erfurt live leer0

BELEDİYE BAŞKANI SELÇUK YILMAZ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
Perşembe, 22 Mayıs 2008
       Image

"Vize 5 yılda Trakya'nın gözbebeği olur" İlçemiz Belediye Başkanı Selçuk YILMAZ Kırklareli Yeşilyurt Gazetesine verdiği demeçte böyle diyor. İlçemizin tarihi, kültürü ve gücü ile bunu başaracağını söyleyen Selçuk YILMAZ, ekonomiden, turizme, altyapı çalışmalarından, geleceğe yönelik projelere, politika ve Son yıllarda büyük dikkat çeken Festival ile ilgili yapılan A.B Projesine ve bu yıl ki festivale kimlerin katılacağına dair yaptığı açıklamaları okumak için haberin devamını tıklayınız.


Röportaj: Şenol Goncagül

Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz ile dobra dobra konuştuk. Belediyenin gerçekleştirdiği hizmetlerden, hedeflenen hizmet ve projelere kadar bir çok konuyu tartıştık. Politikadan, sosyal ve kültürel alanlara kadar irdelemedik konu bırakmadık. İlçe merkezi ve belediyesi ile olduğu kadar, köy ve beldeleri ile de son derece ilgili gördüğümüz Selçuk Yılmaz, normal süresi ile 10 ay kadar sonra yapılacak olan yerel seçimlerden de son derece emin ve rahat görünüyordu.


BUBGARİSTAN  Burgas iline bağlı  Stredets ilçesi ile kardeşlik anlaşmaları var


3 yıl kadar evvel, Bulgaristan'ın Burgas iline bağlı Stredets ilçesi ile kardeşlik anlaşması imzaladıklarını dile getiren Başkan Selçuk Yılmaz:"Karşılıklı sosyal ve kültürel faaliyetler yapıyoruz. Bulgaristan, 1 milyondan fazla Türk soydaşımızın yaşadığı bir ülke. Sınır komşumuz. Bu tür ikili ilişkilerin de, iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğine önemli katkılar sağladığı görüşündeyim. Önümüzdeki yıllarda da ikili çalışmalarımız artacak, sürecek" dedi.


Festivalin fuara dönüştürülmesi için kolları sıvadık


Festival ile ilgili son gelişmeleri sorduğumuz Başkan Selçuk Yılmaz:"Her yıl 30-31 temmuz ve 1 ağustos tarihleri arasında yaptığımız Vize Tarih ve Kültür Festivalimizi, bu yıl da yine renkli ve sürpriz konuklar ve sanatçıların katılımı ile yapıyoruz. Vize'mizin tarihi, M.Ö. 5 bin yılına kadar uzanıyor. Vize'mizi en iyi şekilde tanıtmayı amaçlıyoruz. Festivalimizi, uluslar arası bir fuara dönüştürmek üzere AB projesi yapıyoruz. 212 bin Euro'luk bir proje bu." Dedi.

Festivalin ilk gününde "Geçmişten geleceğe Mevlana" konulu bir defilenin yapılacağını belirten Başkan Yılmaz:"Ünlü mankenlerin katılımı ile yapılacak olan bu defilede, Erol Albayrak'ın imzası olacak. Koreografisini de hemşehrimiz Uğurkan Erez yapıyor. Festivalin sunuculuğunu da Pınar Altuğ yapacak. İlk günkü sanatçımızın Murat Boz olacağı kesin. Diğer sanatçılar ve festivalin kesin proğramı önümüzdeki günlerde belirlenecek." Dedi.


13 bin nüfuslu bir ilçeyiz


Son nüfus sayımı itibari ile Vize ilçesinin 13 bin nüfuslu bir ilçe olduğunun altını da çizen Selçuk Yılmaz; "Bu şartlarda özel sektörün ilçeye çekilebilmesi zor. İş istihdamı konusunda önemli sıkıntılar yaşıyoruz. Özel sektörün gelmeyişi, ilçedeki sosyal ve kültürel alanların da yetersiz olmasına zemin hazırlıyor. Hal böyle olunca da, belediye olarak iş bize düşüyor. Belediyeler, sadece yol, su ve altyapı hizmeti vermekle yükümlü değiller. Sorumluluk alanlarındaki sosyal, kültürel ve sportif alanlarda da tesis yapmak ve insanlara hizmet vermek zorundadırlar. Buradan yola çıkarak; 1700 m2'lik bir kapalı alana kurulacak olan önemli bir tesisin yapı için hazırlanıyoruz. 2 milyon ytl lik bir maliyeti var. Bunu belediye olarak karşılayacağız. Bu tesisimizde; yüzme havuzları, toplantı ve düğün salonları ile spor alanları olacak. Yaz aylarında çocuklarımız ve gençlerimiz için yüzme, futbol ve basketbol kursları açılacak. Yüzme havuzlarımız yaz-kış ısıtmalı ve faaliyette olacaklar. F itness salonlarımız da bulunacak." Dedi.


Vize Hızla gelişiyor...


Vize ilçesinin, ulaşım konusunda önemli bir sıkıntı yaşadığını ve "Çıkmaz Sokak" olarak anıldığını da belirten Başkan Selçuk Yılmaz:"1/100.000 ‘lik planlar yapılıyor. Artık, İstanbul'a çivi çakmak bile mümkün değil. Sanayi, kademeli ve sistemli olarak Trakya'ya gelecek. Bu planlamadan, Vize olarak bizlerde payımıza düşeni alacağız. Bunu yaparken de, her ne olursa olsun ama sanayi gelsin mantığı gütmeyeceğiz. Sanayi konusunda seçici olacağız. Bakın, mesela Vize'de taş ocağı çalıştırılması yasak. Bu konuda sayın valimize de çok şey borçluyuz. Gerçekten de son derece ileri görüşlü bir idareci. Sanayici, öncelikli daha kolay işçi bulabileceği yerleri tercih ediyor. Bu konuda da, Vize son derece elverişli." Dedi.


Ekonomik açıdan şanslı bir belediyeyiz


Vize Belediyesi'nin, borçlu olup olmadığını ve iktisadi yapısını da sorduğumuz Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz:"Bu açıdan belkide en şanslı belediyelerden biriyiz. Ekonomik sıkıntımız olmadığı gibi, yaptığımız akılcı yatırımlarla kasamızı dolduruyoruz. Topram Mahsulleri Ofisi'ne ait depoları ve 40 dönümlük araziyi 200 bir liraya alıp, bunu 1.5 milyon lira olarak kasamıza geriye döndürdük. 6 bin m2 olarak yaptığımız iş merkezinden de, 1 milyon 800 bin liralık bir gelir elde ettik. Herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz." Dedi.


Altyapıyı yapamazsanız, kasaba olmaktan kurtulamazsınız


Bir çok belediyenin, "ilçe" olmasına rağmen, altyapılarını tamamlayamadıklarından dolayı "kasaba" olmaktan kurtulamadığını ifade eden Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz:"şehiriçi içme suyu işimizi 3 milyon lira maliyet ile tamamladık. Kanal ve arıtma projelerimize de başlıyoruz. TREDAŞ ile işbirliği yapılarak, elektrik şebekelerini yer altına alıyoruz. Çöp konusunda, 13 belediyenin katılımı ile oluşan birliğe üyeyiz. Yakında yer konusu halledilecek ve faaliyete geçilecek. şehriçi çöp konusunu özel bir firmaya verdik. Altyapı bitince de, hemen ardından üstyapıyı getiriyoruz. Bir çok belediye başkanı, altyapıya girmek yerine, makyaj ile göz boyamaktan yana. Altyapıya girdiğinizde boğulabilirsiniz. Bu görünmez bir hizmettir. Aksine, çamuru, sıkıntıyı, olumsuzlukları yüzünden de, insanlara kötü olabilirsiniz. Ama, ben altyapıya korkmadan giriyorum. Bana göre; altyapısı olmayan bir belediye, bulunduğu yeri kasaba olmaktan kurtaramamış demektir." Dedi.


Politikada vizyon değişikliği görünmüyor


Halen DP li belediye başkanı olduğunu ve şayet 10 aylık süre zarfınca mevcut konjektürde herhangi bir değişim yaşanmaz ise, DP'den aday olacağını belirten Selçuk Yılmaz:"Türkiye'de çok kaygan bir politik zemin var. Son genel seçimlerle, tüm dengeler altüst oldu. Siyasi gündeme baktığınızda da, yarının nasıl bir tablo getireceğini kestirebilmek güç. Ben, 10 aylık süre zarfında DP'nin yerel seçimlere girmesi halinde, partimden seçimlere girmeyi düşünüyorum. DP'nin, iyi bir yapılanma ile sağ kesimde önemli bir yükselişe geçeceğine ve yeniden iktidar olacağına inanıyorum.." dedi.


Kaynak ve Haber: Yeşilyurt Gazetesi /Kırklareli
 
< Önceki   Sonraki >

Image
Image Image Image Image
Google Translate
vize.com.tr

Vize Kız Öğrenci Yurdu
Vize Kız Öğrenci Yurdu

Dumansız Hava Sahası

    

Erfurt live leer
Erfurt live leer
Erfurt live unten Erfurt live leer Erfurt live unten

www.vize.com.tr - 2006