leer
www.vize.com.tr www.vize.com.tr www.vize.com.tr
www.vize.com.tr
Anasayfa arrow Bilgi Damlası arrow ISTRANCA DAĞLARI KUŞLARI
Erfurt live Header10 Erfurt live leer0

ISTRANCA DAĞLARI KUŞLARI
Pazartesi, 09 Mayıs 2005
Bütün Dünya'da 9000 civarında ve Türkiye'de 450 civarında farkıi kuş türünün yaşadığı bilinmektedir.

Istranca Dağları ya da yeni adıyla Yildiz Dağları olarak bildiğimiz, önemli bir kısmı Vize ilçesi sınırlarını da kaplayan bu ormanlık dağlarımız önemli sayıda kuş çeşidine bir yaşama alanı ve barınak sağlamaktadır. Istrancalar'da, bugüne kadar saptanmış toplam 165 civarında kuş türü bilinmektedir. Yakın zamanda yapılmış bazı çalışmalarla belirlenmiş olan bu sayıdan daha fazla sayıda kuşun, bu dağlardaki ormanlarda bulundugu tahmin edilmektedir.

Saptanan 165 kuştan 60 kadarı yerli kuştur, yani yılın her mevsiminde görülebilir, ve bu bölgede yavru yaparlar. Geri kalan kuşlar göçmendir, bunların birçogu bölgeye yazın gelir, burada yavruladıktan sonra sonbaharda tekrar geldikleri yerlere göç ederler. Göçmen kuşların bir kısmı sadece kışın gelir, kışı bu ormanlar ve civarında geçirirler.

Zararlı birçok böcek türünün düşmanı olan Bastankaralar ve Agaçkakanlar yerli kuşlardandır. Leylek, Üveyik ve Kırlangıç gibi kuşlar yaz göçmenidir. Bazı kuş türleri ise bölgede sadece bazen, göç esnasında görülürler. Çünkü bu bölge, kuşların Dünya'daki önemli göç yollarından biri üzerinde bulunmaktadır. Yüzlerce, binlerce kuş ilkbaharda ve sonbaharda bölgemizin Karadeniz kıyısını izleyerek, Istanbul Boğazı üzerinden Asya veya Avrupa kıtalarına ulaşabilir.

Burada rastlanan birçok kuş türü de nadir bulunan, yani nesli tükenme tehlikesi altındaki kuşlar grubuna girmektedir. Örneğin, Kara Leylek, Yalı Çapkını ve Alaca Baykuş bunlardan sadece üçüdür. Bölgenin bu önemli kuş potansiyeli bilinmekle beraber, ne yazık ki bilinçsiz ve aşırı avlanma nedeniyle birçok kuş telef olmaktadir. Örnegin, Bıldırcınları ve özellikle Keklikleri çok yakın bir zaman sonra belki de bir daha hiç göremeyeceğiz.


Istranca Dağları Kuş Tür Listesi
için tıklayın...
 
< Önceki

Image
Image Image Image Image
Google Translate
vize.com.tr

Vize Kız Öğrenci Yurdu
Vize Kız Öğrenci Yurdu

Dumansız Hava Sahası

    

Erfurt live leer
Erfurt live leer
Erfurt live unten Erfurt live leer Erfurt live unten

www.vize.com.tr - 2006